Idén május 9-10. a X. E-Kereskedelmi Konferencia időpontja, helyszíne pedig tavalyhoz hasonlóan a csodás Hotel Nautis-ban. A létszám növekedett, az előadások színvonala hol javulást, hol kemény visszalépést mutatott. Nincs bajom a reklámmal, de ha egy előadás csak az önajnározásról, netes körökben már szinte közhelyekről szól és semmi újdonságot nem ad, akkor az gáz. Szerencsére volt pár olyan előadó, aki vagy a téma, amit hozott megmozgatta az agyamat, tovább gondolásra serkentett. Szeretek előadás közben jegyzetelni, új ötleteket leírni, amik a hallottak alapján jön létre a fejembe, áll össze egy új képpé. Volt ilyen is bőven, nyugi Egon! :-)
A kiállítók és előadók közöl volt egy nagy érdekes megoldás, a VisiScanner, amely egy kamerából és egy különleges, öntanuló software-ből állt. Ez képes volt a kamera előtt (lehetőleg szemben) elhaladó emberekről megmondani a nemét és a korát. A dolog érdekessége, hogy kizárólag az arcot szkenneli be, az alapján határozza meg, hogy férfii vagy nő, az elhaladó személy, illetve megad egy kor tartományt is. Elmondás alapján 78-92 %-os a találati arány, ami ezen a piacon egyedülálló. Természetesen magyar találmányról van szó, amelyet (ha jól emlékszem) Dél Koreában már tömegesen használnak. Mire? Meg tudja mondani azt, amit mondjuk egy webáruházban egyelőre nem nagyon: milyen korú, nemű a látogató, a bolton belül merre mozgott (jó ezt online is tudjuk). A dél-koreai áruházlánc több boltjának a látogatását is össze tudja hasonlítani. Remek kis statisztikákat képes a csatolt software előállítani, így már az offline boltok számára is elérhető az analitika, kezdetleges, de reményt adó formában. A cég, amely ezt lehetővé teszi a VisiScanner.
Sok érdekesség közül, ami megfogott az egy üzleti modell, ami a könyv vásárlás új formáját hozza el: pay per read. Vagyis annyit fizetsz, amennyit elolvasol. Kiválasztasz egy könyvet, ami érdekel, bárhol beleolvashatsz 10-20 oldalt aminek van egy összege, és eldöntheted, hogy megveszed, vagy nem. Illetve értékelheted is. Így azok a szerzők, akik nem igazán írnak jól, hamar lebuknak, neked pedig nem kell kidobni feleslegesen a pénzt egy könyvre, már online sem. :-)
És végül jöjjön egy kis statisztika:
- jelenleg 4100 működő webáruház van Magyarországon (ami valamilyen szinten üzemel, működik)
- offlinera jellemző, hogy miközben növekedtek az árak, csökkent a kereslet
- az e-kereskedelem bevétele 177 milliárd Ft volt 2012-ben (kiskereskedelem 2,7%-ka, amit 3%-ra vártak, de az élelmiszer árak durva növekedése miatt torzult az arány)
- 2013-ban 200 milliárd Ft-ra várják az e-kereskedelmi szektor bevételét
- a webáruházakban elérhető leggyakoribb fizetési módok: 93%-ka utánvét (sicc!), 88% átutalás, 78% készpénzes
- a vásárlók 62%-ka fizet utánvétellel (csökkent tavalyhoz képest), 20% készpénzzel személyes átvételkor
- a bankkártyás fizetési mód 5%-ra nőtt, értéke nőtt
- leggyakrabban elérhető szállítási módok: futár 82%, személyes átvételi lehetőség 68%
- a partner ponton való átvétel dinamikusan nő (pl.: Pick Pack Pont, PostaPont)
- a legkedveltebb futárszolgálatok gls, dpd, mpl
- átlag ROI 2%
Jövőre ugyanott találkozunk, illetve várjuk az őszi 1 napos konferenciát!
Addig is egy kis ízelítő az idei hangulatból:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése